Autorská slepota - co je to a jak s ní bojovat?

29.07.2020

Troufáte si říci, že máte český jazyk v malíčku? Gramatika vám nedělá potíž a bez problému určíte, kde se píše mně a ? Občas zkontrolujete článek po kolegovi, ale ve svých vlastních textech chyby nevidíte? Nejde o nic ojedinělého, tzv. autorská slepota potká i ty nejlepší copywritery.

Musím se přiznat, že autorská slepota mě taky někdy navštíví. S náměty na články nemám problém. Jsem schopna psát několik hodin, kdy ruce zdaleka nestíhají to, co by po nich chtěla hlava. Proto chápu, že jsou těsně po dopsání v článku chyby. Ale já si to po sobě přece ještě několikrát přečtu. 

Jenže tady nastává ten zásadní problém. Já si to po sobě sice přečtu, ale i přesto tam chyba zůstane. Proč? Odpověď je jasná, používám totiž ten samý mozek. A ten si jasně pamatuje, co jsem psala a co jsem tím chtěla říci. Při čtení pak přehlíží chyby, překlepy, chybějící písmenka a slova. 

Jak s autorskou slepotou bojovat? Nechte text přečíst kolegu, známého nebo někoho z rodiny. Zkuste si text přečíst nahlas a velmi pomalu. A pokud chcete mít opravdu jistotu, vsaďte na bod č. 5 z mého článku 5 tipů, jak napsat článek (zn. bez stresu) a najměte si korektora.