5 tipů, jak napsat článek (zn. bez stresu)

24.07.2020

Všude se píše, že obsah je král. To je samozřejmě pravda. Ale jak k tomu přijdou ti, kteří prostě na psaní nemají ty správné „buňky“? Pro někoho to může být náročné, někdy dokonce i  noční můra. Proto vám dám pár tipů, jak si psaní zpříjemnit. 

  1. Nepodceňte přípravu. Nebojte se napsat si na papír body, které chcete v článku zmínit. Připravte si osnovu, aby měl váš článek hlavu a patu. Pokud se bude jednat o odbornější text, najděte si kvalitní zdroje. 
  2. Vyčleňte si na psaní čas a zaneste si ho do diáře. Pokud toto neuděláte, budete to tak dlouho posouvat, až vám na to nezbude čas. Vedle vašich každodenních starostí a povinností se bude psaní zdát jako něco, co nejméně „hoří“. I když opak je pravdou. 
  3. Pište tam, kde vám je příjemně. Vyberte si svůj oblíbený kout v bytě či domě, kavárnu s výbornou kávou nebo klidně i vinárnu. Jedna deci vína vám může být jen nápomocná. :)
  4. Nechte si čas na zveřejnění. Až budete mít článek napsaný, nechte si chvíli, než ho zveřejníte. Vraťte se k němu například po dvou dnech a ještě jednou si ho přečtěte. Uvidíte ho s určitým odstupem a třeba ještě něco upravíte. 
  5. Najměte si korektora. V případě, že čeština není zrovna vaší vášní, doporučuji si zaplatit někoho, kdo vám článek gramaticky a stylisticky opraví. Nejde o to, že byste česky neuměli, ale tzv. autorská slepota je zrádná. Může se stát, že i když po sobě článek několikrát přečtete, stejně se tam chybička najde.